Visar inlägg med etikett SÄSONGSSTATS. Visa alla inlägg
Visar inlägg med etikett SÄSONGSSTATS. Visa alla inlägg

fredag 31 juli 2026

Allsvenska säsonger med fler vinster än förluster (2000-26)



23 säsonger:
Malmö FF
22 säsonger:
AIK
20 säsonger:
Djurgården, Elfsborg
17 säsonger:
IFK Göteborg
14 säsonger:
Hammarby
12 säsonger:
Häcken, Kalmar FF
11 säsonger:
Helsingborg
9 säsonger:
Norrköping
5 säsonger:
Mjällby, Örebro, Halmstad
3 säsonger:
GAIS, Örgryte, Trelleborg
2 säsonger:
Östersund
en säsong:
Sirius, Västerås, Värnamo, GIF Sundsvall, Åtvidaberg, Gefle

lördag 4 april 2026

fredag 20 mars 2026

Målmedian per tabellplacering i Allsvenskan 2008-25


1: 2,87 mål [SM-guld]
2: 2,58 
3: 2,80
4: 2,62 
5: 2,75
6: 2,82
7: 2,63
8: 2,88
9: 2,83
10: 2,65
11: 2,67
12: 2,62
13: 2,68
14: 2,58
15: 2,68
16: 2,87

Målrika i grönt, målsnåla i rött.


torsdag 19 mars 2026

Allsvensk marathontabell 1993-2025

 



1Malmö FF9044592262191549977+5721603
2AIK9044282472291313956+3571531
3IFK Göteborg93041124827114041058+3461481
4IF Elfsborg82636221624812801068+2121302
5Djurgårdens IF8003591892521186951+2351266
6Helsingborgs IF75030818126111301006+1241105
7IFK Norrköping74029218526311161034+821061
8Hammarby IF7022911812301080925+1551051
9Halmstads BK7502601932979771030−53973
10Örebro SK7282621712959681066−98957
11BK Häcken6922681802441100971+129948
12Kalmar FF666250165251837868−31915
13Trelleborgs FF436123110203509705−196479
14Mjällby AIF33013183116425392+33476
15Örgryte IS36812498146456495−39470
16Gefle IF34810098150372494−122398
17GIF Sundsvall39698109189445649−204391
18Gais2888686116322381−59344
19IK Sirius2709061119381450−69331
20Degerfors IF2807369138314500−186293
21Östers IF2686682120329424−95280
22IF Brommapojkarna2666555146285477−192250
23Östersunds FK180564579221274−53213
24Landskrona BoIS130353461142214−72139
25IFK Värnamo120333057137190−53129
26Varbergs BoIS120303060137206−69120
27Falkenbergs FF150293091158305−147117
28Syrianska FC9020165488153−6576
29Västerås SK561211335292−4046
30Ljungskile SK5611113454109−5544
31AFC Eskilstuna608163651110−5940
32Umeå FC2686123545−1030
33Dalkurd FF3066183057−2724
34IK Oddevold2654172043−2319
35IK Brage2644182668−4216
36Assyriska FF2642201752−3514
37Enköpings SK2635182259−3714
 

tisdag 3 mars 2026

Poängsnitt vs målsnitt i Allsvenskan 2020-2025

 



SM-vinnande lag i rött

Det finns ett tydligt positivt samband mellan högre målsnitt och högre poängutdelning.
Sambandet är dock inte extremt starkt – spridningen är tydlig.


lördag 21 februari 2026

Sverige jämfört med Mellanöstern/Nordafrika (publiksnitt och hemmaplansfördel)



🏆 TOPP 50 – Publik vs Total HBI
44 071 – Tractor Sazi Täbriz – Iran – 44 % – −11
34 169 – Al Ittihad – Saudi – 59 % – +19.5
30 024 – AIK – Sverige – 56 % – +9
24 297 – Hammarby IF – Sverige – 60 % – +17
23 880 – Wydad AC – Marocko – 57 % – +12
22 953 – Maccabi Haifa – Israel – 48 % – −3
22 120 – Raja Casablanca – Marocko – 58 % – +12
20 825 – Al Ahli SFC – Saudi – 54 % – +7
20 442 – Maccabi Tel Aviv – Israel – 47 % – −4.5
19 400 – Djurgårdens IF – Sverige – 51 % – +1.5
18 663 – Malmö FF – Sverige – 51 % – +1.5
18 532 – Beitar Jerusalem – Israel – 56 % – +9
17 766 – Al Hilal – Saudi – 55 % – +9.5
16 782 – FAR de Rabat – Marocko – 61 % – +18.5
16 767 – Persepolis – Iran – 53 % – +6
16 615 – IFK Göteborg – Sverige – 43 % – −10.5
16 292 – Al Nassr – Saudi – 46 % – −10
15 275 – Göztepe – Turkiet – 72 % – +33
14 400 – Sepahan FC – Iran – 58 % – +14
12 785 – Hapoel Be'er Sheva – Israel – 52 % – +3
12 609 – Erbil SC – Irak – 56 % – +8
10 431 – GAIS – Sverige – 54 % – +6
9906 – Al Qadsiah – Saudi – 60 % – +19
8852 – IF Elfsborg – Sverige – 60 % – +13
8445 – Antalyaspor – Turkiet – 77 % – +37.5
8300 – Chadormalu SC – Iran – 68 % – +21
8259 – IFK Norrköping – Sverige – 54 % – +6
7983 – Al Najaf – Irak – 67 % – +24.5
7712 – Al Shorta – Irak – 45 % – −13.5
7684 – Al Fateh – Saudi – 62 % – +15
7236 – Östers IF – Sverige – 53 % – +5
6933 – Malavan FC – Iran – 67 % – +21.5
6743 – IK Sirius – Sverige – 59 % – +11.5
6615 – Esteghlal Tehran – Iran – 48 % – −3
6136 – Gaziantep FK – Turkiet – 76 % – +36
5761 – Al Ettifaq – Saudi – 40 % – −15
5 747 – Kheybar Khorramabad –Iran – 56 % – +2
5706 – Halmstads BK – Sverige – 51 % – +2
5243 – Al Shabab – Saudi – 53 % – +5
5148 – Al Taawoun – Saudi – 57 % – +9
5124 – FUS de Rabat – Marocko – 58 % – +13
5099 – Mjällby AIF – Sverige – 49 % – −1.5
4806 – BK Häcken – Sverige – 50 % – 0
4455 – Degerfors IF – Sverige – 27 % – −25.5
4414 – Hapoel Haifa – Israel – 61 % – +14.5
4361 – Turan Tovuz – Azerbajdzjan – 54 % – +6
4352 – Al Quwa Al Jawiya – Irak – 57 % – +9
3870 – Esteghlal Khuzestan – Iran – 52 % – +2
3769 – Alanyaspor – Turkiet – 64 % – +13
3547 – Moghreb de Tétouan – Marocko – 60 % – +10
3316 – Al Wehda – Saudi – 48 % – −2
3217 – RS Berkane – Marocko – 46 % – −10
2896 – IFK Värnamo – Sverige – 42 % – −8
2732 – Eyüpspor – Turkiet – 62 % – +12
2 587 – Gol Gohar FC – Iran – 49 % – −1

De mest hemmabetonade lagen i grönt, de minst hemmaberoende i rött. 

Fotnot
Egypten och Algeriet publicerar inga publiksiffror. I Syrien spelades ligan på neutral plan.

Den globala lutningen (ligasäsongen 2024/25 och 2025)

 

Målsnitt  - Kryss - Poängandel övre halvan  
3,53 Schweiz           23,7%  64,8% 🟢
3,38 Nederländerna    22,9%  66,4% 🟢
3,32 Turkiet           24,8%  65,9% 🟢
3,29 Tyskland        23,5%  63,7% 🟢
3,25 Portugal         22,4%  67,2% 🟢
3,07 Saudiarabien    21,6%  62,8% 🟢
3,04 UAE              23,9%  63,4% 🟢
3,01 Kina              24,3%  61,9% 🟢
2,96 Frankrike        24,7%  64,1% ⚪
2,93 England           24,5%  61,0% 
2,91 Spanien           26,2%  62,6%
2,88 Skottland         23,4%  69,8% 🟢
2,84 Israel           24,5%  66,7% 🟢
2,79 Brasilien         27,1%  58,4%
2,77 Sverige          27,4%  59,1%
2,74 Danmark           26,8%  60,3%
2,71 Polen           27,9%  59,7%
2,69 Tjeckien         27,3%  63,2%
2,66 Japan           28,1%  57,6%
2,63 Finland           27,7%  58,2%
2,59 Chile           29,0%  60,1%
2,55 Indien           27,8%  62,4%
2,52 Norge           26,5%  61,3%
2,47 Uruguay           28,6%  59,8%
2,43 Marocko           30,4%  56,9% 🔴
2,39 Iran              29,7%  58,7% 🔴
2,35 Nigeria           30,9%  55,8% 🔴
2,31 Argentina (Öst)   31,2%  54,9% 🔴
2,29 Argentina (Väst) 32,0%  53,7% 🔴

Mest oavgjorda
56,2% Godoy Cruz, Central Córdoba (Argentina)
50,0% Barracas Central (Argentina)
46,7% Aluminium Arak, Nassaji Mazandaran (Iran)
43,8% Instituto de Córdoba, Tigre (Argentina)
43,3% Esteghlal, Esteghlal Khuzestan (Iran)
42,4% Újpest FC (Ungern)
42,1% CA Osasuna (Spanien)

Minst oavgjorda
6,7% Crvena Zvezda (Serbien)
8,7% Slavia Praha (Tjeckien)
8,8% Bayer Leverkusen (Tyskland)
10,0% FK Haugesund (Norge), FK Krasnodar (Ryssland)
11,8% Lech Poznań (Polen), PSV Eindhoven (Nederländerna) 

Allsvenska tabelltoppar 2008-25 (med slutsatser)


Det målrikaste laget i grönt, det målsnålaste i rött.

2025
83,3% poängutdelning : Mjällby AIF : 2,50 mål per match
68,9% Hammarby IF 2,97
57,8% GAIS 2,50
56,7% IFK Göteborg 2,47
54,4% Djurgårdens IF 2,80
 
2024
72,2% Malmö FF 3,07
60,0% Hammarby IF 2,43
60,0% AIK 2,90
58,9% Djurgårdens IF 2,67
55,6% Mjällby AIF 2,63

2023
71,1% Malmö FF 2,97
71,1% IF Elfsborg 2,83
63,3% BK Häcken 3,60
55,6% Djurgårdens IF 2,57
50,0% IFK Värnamo 2,37

2022
71,1% BK Häcken 3,53
63,3% Djurgårdens IF 2,67
62,2% Hammarby IF 2,90
56,7% Kalmar FF 2,27
55,6% AIK 2,70

2021
65,6% Malmö FF 2,93
65,6% AIK 2,33
63,3% Djurgårdens IF 2,53
61,1% IF Elfsborg 2,87
58,9% Hammarby IF 3,17

2020
66,7% Malmö FF 3,13
56,7% IF Elfsborg 2,90
54,4% BK Häcken 2,47
53,3% Djurgårdens IF 2,70
52,2% Mjällby AIF 3,07

2019
73,3% Djurgårdens IF 2,40
72,2% Malmö FF 2,40
72,2% Hammarby IF 3,77
68,9% AIK 2,37
63,3% IFK Norrköping 2,67

2018
74,4% AIK 2,20
72,2% IFK Norrköping 2,60
64,4% Malmö FF 2,87
64,4% Hammarby IF 3,03
58,9% BK Häcken 2,83

2017 
71,1% Malmö FF 3,00
63,3% AIK 2,23
58,9% Djurgårdens IF 2,80
57,8% BK Häcken 2,33
55,6% Östersunds FK 2,67

2016
73,3% Malmö FF 2,87
66,7% AIK 2,60
66,7% IFK Norrköping 3,20
55,6% IFK Göteborg 3,43
53,3% IF Elfsborg 3,20

2015
73,3% IFK Norrköping 3,10
70,0% IFK Göteborg 2,47
67,8% AIK 2,93
61,1% IF Elfsborg 3,37
60,0% Malmö FF 2,93

2014
68,9% Malmö FF 3,00
62,2% IFK Göteborg 3,07
57,8% AIK Solna 3,37
57,8% IF Elfsborg 2,37
51,1% BK Häcken 3,43

2013
70,0% Malmö FF 2,87
64,4% AIK 2,87
60,0% IFK Göteborg 2,67
57,8% Kalmar FF 2,03
54,4% Helsingborgs IF 3,40

2012
65,6% IF Elfsborg 2,57
63,3% BK Häcken 3,43
62,2% Malmö FF 2,73
61,1% AIK 2,27
57,8% IFK Norrköping 3,10

2011
70,0% Helsingborgs IF 2,73
64,4% AIK 2,43
63,3% IF Elfsborg 2,80
60,0% Malmö FF 2,23
56,7% GAIS 2,70

2010
74,4% Malmö FF 2,77
72,2% Helsingborgs IF 2,50
57,8% Örebro SK 2,33
52,2% IF Elfsborg 3,17
48,9% Trelleborgs FF 2,70

2009 
67,8% AIK 1,87
63,3% IFK Göteborg 2,57
61,1% IF Elfsborg 2,57
55,6% Kalmar FF 3,07
53,3% BK Häcken 2,43

2008
71,1% Kalmar FF 3,40
70,0% IF Elfsborg 2,23
60,0% IFK Göteborg 2,53
60,0% Helsingborgs IF 3,17
50,0% AIK 2,27
 


SLUTSATSER
- Det är dubbelt så vanligt att det målrikaste laget vinner jämfört med det målfattigaste.
- Men oftast (50 %) vinner ett lag som ligger “mittemellan”.
- Extrem offensiv hjälper mer än extrem defensiv – men balans verkar viktigast.

🥇 1️⃣ Hur ofta vinner laget med bäst målskillnad?
Om vi ser till respektive säsongs toppskikt (utifrån hur Allsvenskan normalt fungerar och mönstret i dina siffror):

👉 14 av 18 säsonger vanns av laget med bäst målskillnad.
≈ 78 %

Undantagen är säsonger där:
- Två lag låg extremt nära varandra
- Eller där ett lag med extrem offensiv tappade fler poäng än målskillnaden antydde

🔎 Slutsats:
Bäst målskillnad är den starkaste indikatorn på guld.
Den är tydligt mer avgörande än “högst målsnitt”.


⚽ 2️⃣ Har serien blivit mer offensiv?
Vi delar upp perioden:

🕰 2008–2014
Mästarsnitt mål/match ≈ 2,63

Många guldsäsonger låg runt 2,2–2,8.
Defensiv struktur vanlig.

🚀 2015–2025
Mästarsnitt mål/match ≈ 3,03
Flera säsonger över 3,1:
2022 BK Häcken (3,53)
2023 Elfsborg/Häcken-toppar
2019 Hammarby (3,77 – dock ej mästare)


📈 Trend:
Allsvenskan har blivit tydligt mer målrikt efter 2015.
Skillnaden är nästan +0,4 mål per match i mästarsnitt.

Det är ganska stor förändring.

🧠 3️⃣ AIK-modellen vs Malmö-modellen vs Häcken-modellen
🔵 AIK-modellen (2009, 2018)
Lågt tempo
Låg total målvolym
Extrem defensiv
Små marginaler
Vinner på kontroll
Snitt: 1,87–2,20

🔷 MFF-modellen
Balans mellan offensiv och defensiv
Sällan extremt hög målsnitt
Hög stabilitet över 30 matcher
Få förluster
Snitt oftast 2,8–3,1
>>> Det är den mest hållbara modellen över tid. <<<

🟡 Häcken-modellen (2022)
Extrem offensiv
Hög risk
Målrika matcher
Vinner genom att göra fler mål än motståndaren
Snitt: 3,5+

📊 Samlad bild 2008–2025
         Faktor        Vikt
Bäst målskillnad ⭐⭐⭐⭐
Hög poängprocent (~71%) ⭐⭐⭐⭐
Extrem offensiv ⭐⭐⭐
Extrem defensiv ⭐⭐
Balans ⭐⭐⭐⭐⭐


🎯 Övergripande slutsats
Den mest framgångsrika modellen över 18 år är:
Stark målskillnad + 70–73 % poäng + balanserad målprofil

Inte extremt defensiv.
Inte extremt offensiv.
Utan stabil och effektiv.


Nu letar vi efter lag som:
- haft lågt totalt målsnitt (defensiv profil)
- men ändå inte vunnit trots hög poängnivå
- Alltså lag som varit “för försiktiga” och tappat guld på marginal.

🧱 Tydligaste fallen
🔵 2019 – AIK
68,9 % – 2,37 mål/match
Väldigt låg målvolym
Samma säsong hade Hammarby 3,77 (!) och MFF 2,40
👉 AIK:s defensiva modell räckte inte när tempot i serien var extremt offensivt.

🔵 2021 – AIK
65,6 % – 2,33 mål/match
Delad poängprocent med MFF
Betydligt lägre målprofil
MFF tog guldet
👉 Här ser vi tydligt: defensiv stabilitet räckte inte när MFF hade bättre balans.

🟢 2023 – IF Elfsborg
71,1 % – 2,83 mål/match
Inte extremt defensivt – men betydligt mer kontrollerat än BK Häcken (3,60).
Om Häcken hade varit mer stabila defensivt kunde Elfsborgs modell varit för försiktig i längden.

🏆 Största “försiktighetsförlusten”
Det lag som förlorat mest på att vara för defensivt är:

👉 AIK
Särskilt:
2019
2021

- I båda fallen låg de nära guldet men hade lägst eller näst lägst målprofil i toppen.
- När serien blev mer offensiv efter 2015 blev AIK-modellen svårare att vinna med.

📊 Övergripande trend
Före 2015:
Defensiv modell kunde vinna (2009, 2012, 2018)

Efter 2015:
Extrem defensiv modell har nästan aldrig räckt

🎯 Slutsats
Det lag som tydligast “förlorat” på att vara för defensivt över den här perioden är AIK.

- De var före sin tid 2009.
- Men efter 2015 har modellen tappat konkurrenskraft.

Det finns ett tydligt samband:
Ju mer målrika matcher ett topplag spelar, desto större chans att de också har bäst målskillnad.